Anasayfa / DUYURULAR / DUYURULAR 2005

DUYURULAR 2005

EU TLD Alan Adlarına ilişkin BİLGİ NOTU

DPT_10_1_2_3AB kurumları tarafından; Avrupa’daki resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler için “.eu” ile sonlanan internet adreslerine sahip olacak bir Üst Seviyeli İnternet Alanı oluşturulması çalışmaları başlatılmıştır. Bu husustaki detaylı bilgilere ilişkin Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan Bilgi Notuna aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

 

2006 Yılı Programında e-Dönüşüm Türkiye Projesi

DPT_10_1_2_32006 Yılı Programında Yer Alan E-Dönüşüm Türkiye Projesi ile Bilgi ve İletişim Teknolojilerine ilişkin hususlar’a ilişkin hazırlanan dokümana aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi – 1

wsis_logo3Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’ nin (DBTZ) İkinci Aşaması 16-18 Kasım 2005 tarihlerinde Tunus’ta gerçekleşti. Zirve sonucunda kabul edilen, “Tunis Commitment” ve “Tunis Agenda for the Information Society” başlıklı Nihai Dökümanlara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Zirve dökümanlarında; sayısal uçurumun azaltılması amacıyla kullanılacak finansal mekanizmalar, internet yönetişimi ile ilgili hususlar ve Cenevre ve Tunus kararlarının uygulanması ve takip edilmesi konuları ön plana çıkmıştır.

Çeşitli paralel etkinlikler ve bir fuarla beraber gerçekleşen Zirveye 175 ülke ve yaklaşık 19.500 kişi katılmıştır. Zirvede ülkemizi Ulaştırma Bakanı Sn. Binali YILDIRIM başkanlığında bir Heyet temsil etmiştir. Zirve kapsamında, Türkiye adına; Bilgi Toplumu Stratejisi ile ilgili bir panel, UYAP ve Milli Eğitim Bakanlığı projelerini anlatan iki adet proje sunumu gerçekleştirilmiştir.

Zirveye ve Türkiye’nin Zirveye katılımına ilişkin daha ayrıntılı bilgiye DBTZ Türkiye sitesinden erişebilirsiniz

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi

wsis_logo3İlk Aşaması 2003 yılı sonunda Cenevre’de yapılan Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin (DBTZ) İkinci Aşaması 16-18 Kasım 2005 tarihlerinde Tunus‘ta gerçekleştirilecektir. Zirvede ülkemizi Ulaştırma Bakanı Sn. Binali YILDIRIM başkanlığında bir Heyet temsil edecektir. Heyette Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Telekomünikasyon Kurumu, RTÜK ve Müsteşarlığımızın yanısıra ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri yer alacaktır. Türk Heyeti Listesi’ne aşağıdaki birinci bağlantıdan erişebilirsiniz.

Zirve kapsamında, Türkiye adına; devam eden Bilgi Toplumu Stratejisi çalışmalarını ele alan bir panel ile UYAP ve Milli Eğitim Bakanlığı projelerini anlatan iki adet proje sunumu gerçekleştirilecektir. Zirve süreci ve Türkiye’de yürütülen çalışmalara ilişkin daha ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki ikinci bağlantıya tıklayınız.

DBTZ Türkiye

E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu 15. Toplantısı

ASener_7e-DTr İcra Kurulu XV’nci Toplantısı , Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif ŞENER’in başkanlığında, 10/11/2005 tarihinde, Ankara Sheraton Otelinde yapılmıştır. Toplantı gündemi ve ilgili dokümanlar aşağıdadır.

Bilgi Toplumu Stratejisi, Atölye Çalışması 8-9 Kasım 2005 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir

DPT_10_1_2_3Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yürütülen Bilgi Toplumu Stratejisi çalışmaları çerçevesinde açılışını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn. Doç. Dr. Abdüllatif ŞENER’in yaptığı, 8-9 Kasım 2005 tarihlerinde Ankara Sheraton otelinde, Stratejinin 5 temel çalışma alanındaki hedef senaryoları içeren çalışma dokümanlarının değerlendirileceği bir atölye çalışması düzenlenmiştir. Çalışma programı ve ilgili sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir.

E-Dönüşüm Türkiye İcra Kurulu 14. Toplantısı yapıldı

ASener_7E-DTr İcra Kurulu XIV’ncü Toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Abdüllatif ŞENER’in başkanlığında,15 Eylül 2005 tarihinde, Başbakanlık Binası 1. Kat Bakanlar Kurulu Salonunda yapılmıştır. Toplantı gündemi ve toplantıda sunumu yapılan dokümanlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

BASIN DUYURUSU

DPT_10_1_2_3Birlikte Çalışablirlik Rehberi 2005/20 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yürürlüğe girmiştir. Rehbere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.