Anasayfa / DUYURULAR / DUYURULAR 2003

DUYURULAR 2003

26-27 Şubat 2004 tarihlerinde Budapeşte’de Bilgi Toplumu Avrupa Bakanlar Konferansı: Genişleyen Avrupa’da büyüme için yeni fırsatlar adlı konferans düzenlenecektir

26-27 Şubat 2004 tarihilerinde Budapeşte’de yapılacak olan ve Türkiye’nin de katılacağı BILGI TOPLUMU AVRUPA BAKANLAR KONFERANSI: Genişleyen Avrupa’da büyüme için yeni fırsatlar isimli konferansta, katılımcım ülkelere, sayısal içeriğin genişbant erişimine etkilerine dair yapılacak sergide yer alma olanağı sunulacaktır. Katılımcılardan, ülkelerindeki sayısal içeriğin genişbant altyapısına ve hizmet talebine etkileri konusunda bilgi vermeleri, e-Devlet, e-Sağlık, e-Eğitim ve e-Is ile ilgili yeni içerik ve hizmetlerin genişbant kullanımına olan etkilerini sunmaları beklenmektedir.

Bu özelliklere sahip olan bir proje sergiye katılmak üzere seçilecektir. Belirtilen niteliklere sahip projelerin, değerlendirilmek üzere, en geç 5 Ocak 2004 tarihine kadar btd@dpt.gov.tr e-posta adresinden, Bakanlar Konferansının koordinasyonunu yürüten Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığına iletilmesini rica ederiz.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin himayesinde ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) öncülüğünde düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS), 10-12 Aralık 2003 tarihlerinde Cenevre’de yapılmıştır

wsisBirleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin himayesinde ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) öncülüğünde düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS), 10-12 Aralık 2003 tarihlerinde Cenevre’de yapılmıştır.

Ülkemizin Ulaştırma Bakanı Sn. Binali YILDIRIM başkanlığındaki heyetimizle temsil edildiği Zirve’ye 176 ülke, 50 uluslararası kuruluş, 37 BM kurulusu, 13 BM ihtisas kurulusu, 481 hükümet dışı kuruluş ve 98 özel kesim kurulusundan 13 bin katılımcı iştirak etmiştir.

Ayrıntılar için tıklayınız…

e-Dönüşüm Türkiye Projesi Kısa Dönem Eylem Planı, 4 Aralık 2003 tarih ve 25306 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan 2003/48 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile yürürlüğe girmiştir

Genelgenin tam metni : 2003/48 Sayılı Başbakanlık Genelgesi

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) 10-12 Aralık tarihlerinde Cenevre’de yapıldı

wsisBirleşmiş Milletler Genel Sekreterliğinin (BMGS) himayesinde ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliğinin (ITU) öncülüğünde düzenlenen Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin ilk aşaması (WSIS), 10-12 Aralık 2003 tarihlerinde Cenevre’de yapılmıştır. Ülkemizin Ulaştırma Bakanı Sn. Binali YILDIRIM başkanlığındaki bir heyetle temsil edildiği Zirve’ye 176 ülke, 50 uluslararası kuruluş, 37 BM kuruluşu, 13 BM ihtisas kuruluşu, 481 hükümet dışı kuruluş ve 98 özel kesim kuruluşundan 13 bin katılımcı iştirak etmiştir. Beş oturum şeklinde yapılan Zirve’ye 27 Devlet Başkanı, 2 Meclis Başkanı, 7 Hükümet Başkanı ve 5 Cumhurbaşkanı-Başbakan Yardımcısı iştirak etmiştir.

Zirve’nin açılışında konuşan BMGS Annan, küresel Zirvelerde genellikle küresel tehditlere nasıl karşı konulacağı ele alınırken, WSIS’in küresel bir değerden en iyi nasıl yararlanılabileceğinin tartışılması bakımından bir ilki oluşturduğunu belirttikten sonra, ülkeler arasında bilgi ve iletişim teknolojileri (ICT) alanında teknoloji düzeyi, içerik (content), dil ve ticaret bakımından büyük uçurumlar oluştuğuna, bunun yanında, sosyal, ekonomik ve diğer bazı sebeplerin, bazı ülkelerin sayısal fırsatlardan istifade etmelerini engellediğine dikkat çekerek, herkesin yararlanabileceği açık ve kapsamlı Bilgi Toplumuna, dünya liderlerinin devam eden kararlılığı ve yatırımlarıyla ulaşılabileceğini belirtmiştir.

Zirve sonucunda; bir “İlkeler Bildirgesi” ve “Eylem Planı” kabul edilmiştir.

Genel Görüşme bölümünde ülke heyet başkanlarının yaptıkları konuşmaların metinlerine “http://www.itu.int/wsis/geneva/coverage/” adresinden ulaşılabilmektedir.

5 Kasım 2003 tarihinde, Dünya Bankası tarafından Bilgi Ekonomisi Değerlendirme Çalışması Taslak Raporu’nun ele alındığı bir çalıştay düzenlendi

Dünya Bankası tarafından Ankara’da bir çalıştay düzenlendi. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından üst düzey yöneticilerin katıldığı çalıştayda Bilgi Ekonomisi Değerlendirme Çalışması Taslak Raporu ele alındı.

25 Eylül 2003 günü, Teşkilatımızda Avrupa Birliği İdareler Arası Karşılıklı Bilgi Değişimi (IDA) Programı Tanıtım Günü düzenlenmiştir

IDA_1Türkiye’nin katılmak üzere girişimde bulunmuş olduğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kamu birimleri ile AB birimleri arasında elektronik ortamda bilgi değişimini mümkün kılmak üzere oluşturulan “İdareler Arası Karşılıklı Bilgi Değişimi (IDA) Programı” nın tanıtılması amacıyla Teşkilatımız 20.kat toplantı salonunda bir tanıtım günü düzenlenmiştir.

İngiltere – Türkiye e-Devlet Semineri Ankara-ASO’da düzenlendi

ingiltereİngiltere Büyükelçiliği – DPT – ASO – TBD’nin birlikte organize ettiği seminerin açılışına Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcımız Sayın Abdüllatif Şener bilgi toplumuna geçisin önemini vurgulayan birer konuşma yaptı.